RAJSTOPY CIĄŻOWE – RODZAJE I ZALETY ICH STOSOWANIA

18-12-2019

Obecnie rynek obfituje w ubrania przeznaczone dla kobiet w ciąży. Wraz z zaawansowaniem ciąży lub podczas zimowych miesięcy kobiety coraz chętniej decydują się na nieuciskające, lekkie ubrania jak swetry, tuniki czy sukienki, do których dobierają legginsy lub rajstopy. Jakie rajstopy najlepiej wybrać – kompresyjne, nylonowe?

Kiedy korzystać z rajstop ciążowych?

Do 4 – 5 miesiąca ciąży bez problemu można korzystać z rajstop używanych dotychczas. Po tym czasie warto zdecydować się na specjalne rajstopy przeznaczone dla kobiet ciężarnych – te zwykłe będą albo zbyt ciasne w pasie, albo luźne na nogach. Rajstopy ciążowe różnią się od standardowych specjalnie wyprofilowanym klinem na pasie, który uwzględnia rosnący brzuch, dlatego najlepiej zacząć z nich korzystać pod koniec 2 trymetru, gdy ciąża zaczyna być coraz bardziej zaawansowana. Dla większego komfortu i bezpieczeństwa rajstopy te mają bezuciskowe wykończenie w pasie, a ich talia umieszczona jest bardzo wysoko, często niemal pod biustem.

Jakie są rodzaje rajstop ciążowych?

Wśród rajstop ciążowych wyróżniamy przede wszystkim rajstopy nylonowe. Nie różnią się one niczym od standardowych, poza specjalną, elastyczną wstawką na brzuchu – dostępne są w różnych kolorach i grubościach. Specjalne, kompresyjne rajstopy zapobiegają powstawaniu żylaków, podczas gdy wstawka na brzuchu pozostaje elastyczna i bezuciskowa. Rajstopy kompresyjne zwykle zalecane są przez lekarzy w ostatnich tygodniach ciąży, choć w niektórych przypadkach mogą być niezbędne już we wczesnym stadium ciąży. Na zimowe miesiące dostępne są cieplejsze wyroby, w skład których wchodzi bawełna, wełna i włókna syntetyczne

Jakie są zalety noszenia rajstop kompresyjnych w ciąży?

Podczas ciąży wzrasta ryzyko wystąpienia żylaków, Kompresyjne rajstopy dla kobiet w ciąży zapobiegają wystąpieniu uczucia „ciężkich nóg”, ich puchnięcia i obrzęku. Są chętnie wybierane przez kobiety o zdiagnozowanym schorzeniu żylnym, a także długotrwale przebywające w pozycji siedzącej lub stojącej.

Wybierając rajstopy należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania i producenta – te o najwyższej jakości będą miały stosowne oznakowanie. Bardzo ważne jest też dobranie odpowiedniego rozmiaru. Decydując się na rajstopy kompresyjne koniecznie zwróć uwagę, by były one bezszwowe, z naturalnych materiałów.