HALUKSY – JAK Z NIMI WALCZYĆ?

03-09-2019

Haluksy, nazywane również paluchami koślawymi, to zwyrodnienie stóp dotykające ogromną liczbę kobiet. Za tę wadę czasami odpowiadają wadliwe geny, a czasami nieodpowiedni tryb życia. Haluksy mogą objawić się dwojako: w pierwszym przypadku pojawiają się na wewnętrznym bądź zewnętrznym boku stopy, w drugim natomiast – powoduje znaczne skrzywienie palców. Oba rodzaje są bardzo niekomfortowe, mogą powodować ból, problem z dopasowaniem obuwia i ogromny dyskomfort wynikający z samej estetyki. Niestety, usunięcie haluksów jest możliwe wyłącznie operacyjnie, zatem warto zapobiegać powstawaniu tego problemu odpowiednio wcześnie. Czy są na to jakieś sposoby? Są, a nawet kilka – dobrze zdawać sobie sprawę z ich istnienia, aby w miarę szybko zażegnać rozwijające się schorzenie. 

Jak powstają haluksy?

Podstawowe czynniki wpływające na rozwój palucha koślawego można w zasadzie zamknąć w trzech pojęciach: otyłość, brak ruchu i buty na obcasach. W wielu przypadkach niewłaściwy tryb życia w połączeniu z osiadłą pracą znacznie przyczyniają się do rozwoju haluksów. Częste spacery, zmiana diety i rzadsze noszenie obcasów będą świetnym sposobem na zadbanie o swoje stopy. Domowe rozwiązania leczenia tego stanu są niestety skutecznie wyłącznie w początkowych fazach jego rozwoju, czasami też dodatkowo wspomagają profesjonalne leczenie. A lekarza trzeba odwiedzić najszybciej, jak się tylko da, w takiej sytuacji będzie on w stanie zastosować odpowiednią kurację. Haluksy też są bardzo często powiązane z innym wykoślawieniem, a mianowicie z płaskostopiem. W wielu przypadkach jedno schorzenie prowadzi do drugiego. Na szczęście wkładki ortopedyczne na płaskostopie są w stanie dość szybko skorygować tę wadę. Za to nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o wkładki na haluksy, które jedynie opóźniają ich rozwój. Nie jest to oczywiście bez znaczenia, bo dzięki takiemu przeciwdziałaniu istnieje spora szansa finalnego pozbycia się tego dyskomfortu. A jak to wygląda pod kątem genetyki? Wiele kobiet dziedziczy szeroki rozstaw kości śródstopia, nieprawidłowy kształt powierzchni stawu śródstopno-palcowego czy wiotkość tkanki łącznej. Siedemdziesiąt procent osób zmagających się z problemem haluksów dziedziczy go po żeńskiej linii przodków (mama, babcia itd.). Czy walka z genetyczną predyspozycją do powstawania zwyrodnienia może się powieść? Okazuje się, że z pewnością nie będzie to łatwe i krótkotrwałe, ale ostatecznie istnieje szansa na zwycięstwo. 

Jak radzić sobie z rozwijającymi się haluksami?

Na samym początku warto zwrócić uwagę na czynności pośrednie, które zdecydowanie obniżają zagrożenie rozwoju haluksów. Pierwszą praktyką, którą warto wdrożyć do swojej porannej rutyny, jest wzmacnianie mięśni stóp poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń gimnastycznych. Naprzemienna stawanie to na piętach, to na palcach, chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp oraz ściskanie palców to doskonała metoda, która rzeczywiście może przyczynić się do zwiększenia odporności na wszelkiego rodzaju wykoślawienia stóp. Następnym krokiem będą wkładki na płaskostopie podłużne, które zagwarantują stopom doskonałe podparcie, dzięki czemu zwyrodnienie nie będzie miało zbyt dużych możliwości na rozwój. Mówiąc o takim produkcie, jak wkładki profilaktyczne, nie da się nie wspomnieć o żelowych osłonach czy specjalnych opaskach na duży palec – ochronią one przed ocieraniem i uciskaniem, kiedy stopa jest w obuwiu. Na ostatnim miejscu warto wskazać jeszcze jedną metodę, która zdecydowanie może przyczynić się do zwiększenia szansy na ostateczne pozbycie się palucha koślawego. Mowa tutaj o takim rozwiązaniu, jak separatory do haluksów. Stosowane na noc utrzymują palce w odpowiednich pozycjach i odległości od siebie. Z takich rozwiązań można korzystać zarówno w ramach profilaktyki, po wyleczeniu, jak i w trakcie leczenia. Dzięki tym sposobom istnieje duża szansa na zażegnanie problemu z haluksami, jednak trzeba pamiętać o konieczności skonsultowania się z odpowiednim lekarzem. Schorzenie to jest na tyle kłopotliwe, że nie należy go bagatelizować i chociaż oczywiście nie jest to w żaden sposób zagrażające życiu, to może odczuwanie obniżyć stan zdrowia i jakość życia.