CO TO SĄ ŻYLAKI? SKĄD SIĘ BIORĄ? JAK ZAPOBIEGAĆ ŻYLAKOM?

14-08-2019

Pewnie zastanawialiście się kiedyś, co to są żylaki? Skąd się biorą? Jak zapobiegać żylakom? W tym artykule skupię się na ogólnych przyczynach powstawania żylaków. Zacznijmy od początku...

CO TO SĄ ŻYLAKI ?

Są to trwałe rozszerzenie żył, które mogą powodować pęknięcia ścianek żył i mogą prowadzić do owrzodzenia.

JAK POWSTAJĄ ŻYLAKI?

W żyłach kończyn dolnych krew płynie w kierunku przeciwnym do grawitacji. Żeby ją pokonać, żyły posiadają zastawki, które uniemożliwiają powrót krwi do stóp (ucisk otaczających mięśni pełni rolę pompy). Gdy zastawki w żyłach stają się nieszczelne, krew przecieka wstecz i powstaje tzw. refluks żylny. Przepływ krwi się zmniejsza, co powoduje niewydolność żylną. Jeżeli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, żyły trwale się poszerzają - oto jak powstają żylaki. A jak uniknąć żylaków? Zanim o tym…

TROCHĘ STATYSTYKI ;)

Żylaki są oczywiście chorobą cywilizacyjną, która dotyczy około 60% populacji w różnych kategoriach wiekowych. Najczęściej pojawiają się u osób powyżej 60 roku życia, ale wcale nie znaczy to, że nie występują u osób młodych. Częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Niewielkie zmiany żylakowe występują u 25 - 50% osób, zaś zmiany bardziej rozległe dotykają 5 - 15%. 

Przyczyn powstawania choroby żylakowej jest wiele:

Czynniki genetyczne - choć uwarunkowania genetyczne nie zostały ostatecznie potwierdzone, uważa się, że występowanie żylaków ma często charakter rodzinny. Jeżeli oboje rodziców cierpi na żylaki, ryzyko pojawienia się choroby u dzieci wynosi 90%. 

Wiek - im starsza osoba, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków.

Czynniki związane z płcią - ciąża (wielokrotna), porody, stosowanie hormonalnej antykoncepcji, przypadłości ginekologiczne.

Czynniki związane z higieną życia - nadwaga, nadmierne opalanie, solarium, palenie papierosów, noszenie zbyt obcisłych ubrań, noszenie obuwia na wysokich obcasach, sauna, zaparcia.

Czynniki związane z ograniczeniem ruchu - długie przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, brak ruchu, choroby wpływające na ograniczenie ruchomości stawów.

Inne czynniki - stosowanie niektórych leków (m.in. sterydów).

I najważniejsze....

JAK ZAPOBIEGAĆ ŻYLAKOM? JAK UNIKNĄĆ ŻYLAKÓW?

Jeśli bierzemy pod uwagę takie czynniki jak wiek czy uwarunkowania genetyczne, to niestety nie ma cudownego sposobu, aby na 100% zapobiec powstawaniu żylaków. Inne czynniki, które sprzyjają rozwojowi żylaków, można zniwelować, a zatem:

PROFILAKTYKA TO PODSTAWA W ZAPOBIEGANIU ŻYLAKÓW!

Co do tej profilaktyki w powstawaniu żylaków należy?

Przede wszystkim zwiększony ruch fizyczny i kompresjoterapia (pończochy przeciwżylakowerajstopy przeciwżylakowepodkolanówki przeciwżylakowe). To z pewnością jeden ze sposobów na to, jak zapobiegać żylakom.

Warto także unikać zbyt długich kąpieli słonecznych, saun, siedzącego trybu życia. Ważne też jest unikanie sytuacji blokujących odpływ krwi (m.in. zakładanie nogi na nogę, noszenie obcisłej odzieży). Kobiety w ciąży powinny poddać się aktywnej terapii ruchowej (m.in rehabilitacja kobiet ciężarnych). Do tego dochodzi kompresjoterapia oraz unikanie sportów siłowych, które nadwyrężają układ krwionośny.

Zły tryb życia, czynniki genetyczne, wiek, zła dieta, brak ruchu - wszystko to powoduje rozszerzenie naczyń, a co za tym idzie powstawanie żylaków.

Źródła: K. Załoga, L. Ciesielski „Choroby żył kończyn dolnych”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1986 rok.